Ranking 10 najważniejszych wydarzeń w Polsce w 2016

według portalu dla Chińczyków w Polsce www.plchinese.com

1.        Szczyt NATO w lipcu w Warszawie
Szczyt NATO odbył się w dniach 8-9 lipca 2016 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele 52 krajów, w tym szefowie państw oraz rządów 28 państw członkowskich, liderzy Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, jak również przedstawiciele 11 organizacji międzynarodowych, około 25 000 uczestników. Około 2000 dziennikarzy relacjonowało to wydarzenie.

2.         Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
W dniach 26-31 lipca 2016 w Krakowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży.  W ceremonii powitalnej wziął udział Papież Franciszek, który podczas mszy powitał  2 miliony pielgrzymów z całego świata.

3.         Kryzys Trybunały Konstytucyjnego w Polsce
Długotrwały kryzys Trybunały Konstytucyjnego w Polsce rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku po objęciu władzy przez nowy rząd i trwa do dziś. Kontrowersje te wywołały krytykę urzędników w Polsce, Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych itp oraz organizacji praw człowieka. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie został opublikowany przez polski rząd, orzeczenie to zostało uznane za nie oparte na przepisach prawa.  Rząd i Trybunał Konstytucyjny oskarżają się wzajemnie o „niekonstytucyjność”. Wprowadzenie serii kontrowersyjnych ustaw, wywołało zintensyfikowanie sprzeciwu polskiej opozycji, w tym Platformy Obywatelskiej, Partii Nowoczesna, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz powstanie nowej organizacji "Komitetu Obrony Demokracji" , która wielokrotnie organizowała protesty i demonstracje na ulicach w całej Polsce.

4.         Pogorszenie bezpieczeństwa w Polsce
Wraz z wzmocnieniem uzbrojenia  wschodniej flanki NATO, Rosja rozmieściła w graniczącym z Polską Obwodzie Kalingradzkim wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander z możliwością ataku nuklearnego o zasięgu do 700 km, wyposażyła bazy wojskowe na Morzy Bałtyckim w systemy obrony przeciwrakietowej oraz nowe naddźwiękowe pociski przeciwrakietowe. NATO oraz Rosja wzajemnie się oskarżają, jednak obie strony kontynuują swoje działania.

5.         Regres w stosunkach  Polsko-Francuskich spowodowany zerwaniem negocjacji dotyczących dostaw  dla wojska polskiego
W październiku rząd Prawa i Sprawiedliwości anulował podpisany przez poprzedni rząd przetarg o wartości 3,5 mld dolarów na zakup 50 helikopterów „Caracal”, co wywołało kryzys dyplomatyczny pomiędzy Warszawą a Paryżem. Premier Francji Francois Hollande, Minister Spraw Zagranicznych Jean-Marc Ayrault  oraz Minister Obrony Jean-Yves Le Drian przełożyli planowaną wizytę do Polski oraz zagrozili ponownym przeanalizowaniem warunków współpracy wojskowej z Polską.

6.         Marsz przeciwko „całkowitemu zakazowi aborcji”
Projekt „ustawy o całkowitym zakazie aborcji” spowodował masowe protesty w całym kraju. Polska partia rządząca oraz kościół zmiękczyli swoje stanowisko, w efekcie czego zapis został wycofany przez sejm.

7.         Rząd polski wznowił badanie smoleńskiej katastrofy lotniczej z 2010 roku
Partia Prawo i Sprawiedliwość, która nieustannie jest nastawiona sceptycznie do wyników śledztwa w sprawie wypadku samolotu prezydenckiego, wznowiła dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku samolotowego pod Smoleńskiem w 2010 roku, w którym zginął prezydent Lecz Kaczyński wraz z 96 członkami polskiej elity, twierdząc,  że samolot wybuch w efekcie ataku, nie było to wypadek jak zostało to ustalone przez poprzedni rząd.
Powstały kolejno film polskiej produkcji o teorii spiskowej „Smoleńsk” oraz nowa książka kontrowersyjnego niemieckiego pisarza Jurgena Rotha p.t. „Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat”
Aktualnie rząd rozpoczął ekshumację szczątków ofiar katastrofy ,włączając w to zwłoki prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, w celu zebrania materiałów dowodowych, część rodzin ofiar smoleńskich wyraziły ku temu sprzeciw.

8.         Wzmocnienie wpływu grupy Wyszechradzkiej
Składająca się z 4 państw - Polski, Węgier, Czech i Słowacji Grupa Wyszechradzka coraz aktywniej staje się liderem „Nowej Unii Europejskiej”. Raz po raz przypuszczają atak w sprawach takich jak program alokacji uchodźców, swobody demokratyczne w Unii Europejskiej, projekt Niemiecko-Rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym w Europie, przysparzając niemało kłopotów „Starej Unii Europejskiej”.
Kilkukrotnie w tym roku odbyły się spotkania na najwyższym szczeblu pomiędzy Polską a Węgrami i zawarte zostało między tymi krajami partnerstwo - braterstwo krwi.

9.         Polski rząd uruchomił program „Rodzina 500+”ratując niski wskaźnik urodzeń w kraju

W celu rozwiązania problemu spadku wskaźnika urodzeń, kryzysu starzenia się społeczeństwa oraz zmniejszenia negatywnych skutków wprowadzonej  przez partię rządzącą polityki obniżenia wieku emerytalnego, rząd polski uruchomił kosztowny program „Rodzina 500+” (miesięczny dodatek 500 PLN dla rodzin posiadających 2 lub więcej dzieci poniżej 18 roku życia oraz dla pierwszego dziecka w rodzinach w których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 800 PLN) próbując uratować niski wskaźnik urodzeń w Polsce.
Wstępnie  odnotowane wyniki: 150 tys. kobiet zrezygnowało z pracy zawodowej i zostało w domu, zwiększony import do Polski, rekordowa frekwencja w kinach.
Aktualnie Ukraina stała się głównym źródłem siły roboczej w Polsce. Ukraińcy nie tylko ratują polski rynek pracy, ale również stanowią 64% cudzoziemców opłacających w Polsce składki zdrowotne i emerytalne.

10.         Polska pnie się do góry w rankingu FIFA
Polska reprezentacja zajmuje 15 miejsce w rankingu FIFA, jest to rekordowo wysoki wynik w historii. Polska drużyna świetnie zaprezentowała się na minionych Mistrzostwach Europy 2016 we Francji, w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Rosji 2018 Polska zajęła pierwsze miejsce w grupie.

Data publikacji: 16.12.2016

Czytaj więcej

Nasze potrawy

Czytaj więcej

Nasze imprezy

Czytaj więcej

Zobacz ciekawostki

Copyright © 2012 Restauracja China Town .Prowadzimy szkolenia kuchni chińskiej

Powered by Globalvanet